تبلیغات
نگاهی به دروس "مطالعات اجتماعی" مقاطع راهنمایی و دبیرستان - نقشه های درجه حرارت زمین
تقویت روحیه پژوهش وپژوهش گری در دانش آموزان

نقشه های درجه حرارت زمین

نویسنده :مریم
تاریخ:سه شنبه 24 آبان 1390-01:11 ق.ظ

zamin-4.jpg (595×397)

محققان دانشگاه برکلی در پروژه ای گسترده با ترسیم نقشه هایی حرارتی از سطح زمین که سال به سال و با افزایش حرارت رنگ آنها نارنجی تر شده است، می گویند میانگین حرارت سطح زمین از دهه ۱۹۵۰ تا کنون در حدود یک درجه سلسیوس افزایش پیدا کرده است

 

به گزارش خبرگزاری مهر، در این پروژه با نام حرارت سطح زمین که به صورت مخفف BEST نامیده شده و به رهبری یکی از جنجالی ترین دانشمندان این دانشگاه، “ریچارد مولر” و با همکاری یکی از برندگان نوبل فیزیک ۲۰۱۱، “سول پرلموتر” انجام گرفته از اطلاعات حرارت زمین از سال ۱۸۰۰ تا ۲۰۰۹  استفاده شده تا دانشمندان بتوانند برای گفته خود مدرکی غیر قابل انکار ارائه کنند. مولر به همراه تیم خود در حدود میلیاردها گزارش آب و هوایی طی ۲۰۰ سال گذشته را جمع آوری کرده اند.

درجه حرارت زمین در سال ۲۰۰۹

با این همه نظریه مولر منتقدانی نیز دارد، از آن جمله می توان به “جودیت کوری” از موسسه تکنولوژی جورجیا اشاره کرد که معتقد است اطلاعات گرد آوری شده نشان از بالارفتن درجه حرارت زمین ندارند بلکه نشان می دهند متوسط حرارت زمین از اواخر دهه ۱۹۹۰ ثابت باقی مانده است. وی همچنین ادعا می کند نموداری که بر روی وب سایت پروژه BEST از درجه حرارت سالهای ۱۸۵۰ تا ۲۰۰۶ منتشر شده، کاهش درجه حرارت را پنهان کرده است.

zamin-1.jpg (595×397)

درجه حرارت زمین در سال ۱۸۰۰، تفاوت حرارتی به خوبی مشهود است

نتایج نهایی پروژه BEST از بررسی و تحلیل ۱٫۶ میلیارد مدارک مرتبط با حرارت زمین از دهه ۱۸۰۰ و از ۱۵ منبع اطلاعاتی مختلف به دست آمده اند. این نتایج نسبت متوسط حرارت دو دهه گذشته و گرمایش جهانی از زمان آغاز انقلاب صنعتی انحرافها و تغییراتی را نشان می دهد. محققان برکلی تمامی اطلاعات به دست آورده را در قالب فایلی ویدیویی و هشدار دهنده از تغییرات درجه حرارت زمین منتشر کرده اند.

zamin-2.jpg (595×397)

درجه حرارت زمین در سال ۱۸۵۰

از سویی دیگر نتایج به دست آمده درباره افزایش یک درجه ای متوسط حرارت سطح زمین با تخمینهایی که توسط معتبرترین ناظران آب و هوایی زمین از جمله مرکز گودارد ناسا، دفتر Met در دانشگاه East Angli و سازمان ملی اقیانوس شناسی و اتمسفری آمریکا به دست آمده اند همخوانی دارند. مولر معتقد است افرادی که نتایج وی را رد می کنند هیچ توجهی به علم ندارند.

zamin-3.jpg (595×397)

درجه حرارت زمین در سال ۱۹۰۰

مطالعات مولر، بزرگترین پایگاه داده های حرارتی و آب و هوایی زمین که تا کنون گردآوری شده است، با این هدف انجام گرفته تا برآوردی شفاف و مستقل از گرمای جهانی داشته باشد.

zamin-4.jpg (595×397)

درجه حرارت زمین در سال ۲۰۰۰

بر اساس گزارش گاردین، در این مطالعه مشخص شده است حرارت مناطق شهری که منجر به گرمتر شدن شهرها نسبت به مناطق روستایی می شوند بر روی افزایش میانگین حرارت سطح زمین تاثیر قابل توجهی ندارد. این به آن خاطر است که مناطق شهری کمتر از یک درصد از خشکی های زمین را تشکیل می دهند.نوع مطلب : جغرافیا 1و2 

داغ کن - کلوب دات کام
نظرات()