تبلیغات
نگاهی به دروس "مطالعات اجتماعی" مقاطع راهنمایی و دبیرستان - آشنایی با سوریه
تقویت روحیه پژوهش وپژوهش گری در دانش آموزان

آشنایی با سوریه

نویسنده :مریم
تاریخ:جمعه 15 مهر 1390-11:48 ق.ظ

آشنایی با سوریه
جمهوری عربی سوریه کشوری است در منطقه خاورمیانه که پیش از این بخش عمده‌ای از سرزمین شام بود.

این کشور با کشورهای لبنان، قبرس، فلسطین اشغالی، اردن، عراق و ترکیه هم‌مرز است. کشور امروزی سوریه در سال 1920 میلادی مستعمره فرانسه شد اما در سال 1964 اعلام استقلال کرد.

نام سوریه را فرانسوی‌ها پس از اشغال این کشور بر آن نهادند که به تاریخ کهن این سرزمین و استقرار آشوریان در آن اشاره دارد.

در سال 1963 میلادی در سوریه حزب بعث بر سر کار آمد و از سال 1970 تاکنون رئیس حکومت در این کشور یکی از افراد خاندان اسد است.

در حال حاضر بشار اسد، رئیس جمهور سوریه است. او فرزند حافظ اسد است که از سال 1970 تا زمان مرگش در سال 2000 این کشور را اداره می‌کرد.

خاورمیانه

سوریه در سال‌های گذشته درگیری‌های زیادی را با رژیم اشغالگر صهیونیستی داشته است و در این مدت بخشی از خاکش را هم از دست داده است. بلندی‌های جولان بخشی از سوریه است که از زمان جنگ شش روزه دو کشور در سال 1967 تحت اشغال اسرائیل در آمده است.

آب و هوای سوریه در کناره‌ها و نواحی جنوب غربی معتدل و مرطوب (مدیترانه‌ای) و در سایر نقاط گرم و خشک است. بلندترین نقطه آن از دریا، جبل شیخ با دو هزار و 814 متر ارتفاع است.

مهمترین رودهای آن دجله و فرات است که رود فرات، با 2/696کیلومتر طولانی‌ترین رود این کشور است و حدود نیمی از آن در ترکیه و عراق جاری است. بندرهای مهم سوریه عبارتند از لاذقیه، طرطوس و بانیاس که در کنار دریای مدیترانه واقع شده‌اند.

سیاست در سوریه

در کشور سوریه بالاترین‌ مقام‌ رسمی‌  رئیس‌جمهور است که توسط‌ مجلس‌ خلق‌ و بنا به‌ پیشنهاد دبیرکل‌ حزب‌ بعث‌ کاندیدا می‌شود و در یک رفراندوم توسط مردم انتخاب می‌شود.

این‌ رفراندم‌ به‌ درخواست‌ رئیس‌ مجلس‌ خلق‌ برگزار و رئیس‌جمهور برای‌ یک‌ دوره‌ هفت‌ ساله‌ انتخاب‌ می‌شود. رئیس‌جمهور سوریه باید مسلمان‌ و از شهروندان‌ عرب‌ سوریه‌ باشد.

بنابر قانون‌ اساسی‌ سوریه‌، نخست‌وزیر سومین‌ مقام‌ رسمی‌ کشور پس‌ از رئیس‌جمهور و معاون‌ اول‌ او است. نخست‌ وزیر بر فعالیت‌های‌ وزرا نظارت‌ دارد. هیات دولت موظف است هر سال به مجلس گزارش عملکرد ارائه دهد.

سابقه‌ مجلس‌ در این‌ کشور به‌ سال‌ 1919 یعنی‌ قبل‌ از استعمار فرانسه‌ برمی‌گردد و سوریه‌ اولین‌ کشور عربی‌ است‌ که‌ در آن‌ مجلس‌ تأ‌سیس‌ شد.‌

نام‌ اولین‌ مجلس‌ سوریه‌ "کنفرانس‌ سوریه‌ بزرگ" بود که‌ اعضایی‌ از دیگر کشورها‌ مانند لبنان، اردن‌ و فلسطین‌ نیز در آن‌ حضور داشتند. در دوران‌ استعمار فرانسه‌ در سال‌ 1923 دومین‌ مجلس‌ سوریه‌ تشکیل‌ شد که‌ 30 عضو داشت.

پس‌ از پایان‌ دوره‌ استعمار بار دیگر مجلس‌ با ساختاری جدید شکل‌ گرفت‌ و از سال‌ 1943 تا 1947 مجلس‌ با 124 عضو تشکیل‌ شد. بعد از جنبش‌ اصلاحی‌ حافظ‌ اسد، قانون‌ جدید مجلس‌ نوشته‌ شد.

تعداد نمایندگان‌ مجلس‌ 250 نفر است که‌ از این‌ تعداد 127 کرسی‌ به‌ کارگران، کارمندان‌ دولت‌ و کشاورزان‌ اختصاص دارد و 123 کرسی‌ دیگر متعلق‌ به‌ باقی‌ اقشار جامعه‌ مانند صاحبان‌ صنایع، تجار، پزشکان‌ و وکلا است.

از این 250 کرسی‌ 131 کرسی متعلق به حزب بعث و 32 کرسی متعلق به باقی احزاب است.

حزب بعث که حزب حاکم در سوریه است با ادغام‌ حزب‌ بعث‌ به‌ رهبری‌ میشل‌ عفلق و حزب‌ سوسیالیست‌ عرب‌ به‌ ریاست‌ اکرم‌ حورانی در اواخر سال‌ 1952 به‌وجود آمد.

این حزب‌ در جریان جدایی‌ میان‌ مصر و سوریه‌ (از سال‌ 1959) نقش‌ فعالی‌ ایفا کرد و در کودتای‌ هشتم‌ مارس‌ توانست‌ زمام‌ امور را به ‌دست‌ گیرد.

اقتصاد در سوریه

اقتصاد سوریه زیر سایه نفت و کشاورزی است که نیمی از تولید ناخالص داخلی این کشور را تشکیل می‌دهند. در سال 2006 میلادی این کشور شاهد رشد اقتصادی 9/2 درصدی بود.

تولید ناخالص داخلی سوریه در سال 2006 میلادی04/78 میلیارد دلار بود.276/5 نفر نیروی کارآن را تشکیل می‌دهند و نرخ بیکاری در آن 5/12 درصد است. 9/11 درصد از مردم این کشور زیر خط فقر زندگی می‌کنند.

رونق گردشگری در سال‌های اخیر در این کشور به ویژه گردشگری زیارتی، سبب شده است 60 درصد از نیروی کار این کشور در بخش خدمات فعال باشند.

این کشور روزانه 405 هزار بشکه نفت تولید می‌کند که 175 هزار بشکه آن به دیگر کشورها صادر می‌شود. در سوریه منابع گاز طبیعی هم موجود است که اغلب آن صرف مصارف داخلی می‌شود.

صادرات سوریه شامل نفت خام، محصولات پتروشیمی، میوه و سبزیجات، نخ پنبه، البسه، گوشت و حیوانات زنده و گندم است که به کشورهای عراق (3/27 درصد)، آلمان (2/12درصد)، لبنان (5/9 درصد)، ایتالیا (6/6 درصد)، مصر (3/5درصد) و عربستان سعودی (7/4 درصد) صادر می‌شود.

واردات به این کشور شامل ماشین‌آلات و تجهیزات حمل‌ونقل، ماشین‌آلات الکتریکی، غذا و چهارپایان، آهن‌آلات، مواد شیمیایی، پلاستیک، الیاف و کاغذ است که از کشورهای عربستان سعودی (3/12 درصد)، چین (9/7درصد)، مصر (2/6درصد)، امارات متحده عربی (6 درصد)، ایتالیا (9/4 درصد)، اوکراین (8/4درصد)، آلمان (7/4 درصد) و ایران (5/4 درصد) وارد می‌شود.

مردم سوریه

جمعیت این کشور 19 میلیون و 314 هزار و 747 نفر است که میانگین سنی آنها 1/21سال است. امید به زندگی در آن 6/70 سال است.

بر اساس آمارهای سال 2001 میلادی کمتر از 1/0 درصد از مردم آن به ویروس HIV‌ مبتلا هستند. در سال 2003 میلادی اعلام شد که کمتر از 500 نفر در این کشور به ایدز مبتلا هستند.

مسلمانان این کشور 86 درصد کل جمعیت را تشکیل مى‌دهند و مسیحیان 5/13درصد از جمعیت را. حدود پنج هزار یهودى نیز در دمشق و اطراف آن زندگى مى‌کنند.

مسلمانان سنی بیشترین بخش جمعیتی سوریه را تشکیل داده‌اند. دروزی‌ها گروهى از مسلمانان هستند که حدود یک میلیون نفر از جمعیت سوریه را تشکیل مى‌دهند. اغلب دروزی‌ها در استان سویدا و «جبل دروز» واقع در جنوب لاذقیه ساکن هستند.

علویان که شیعه اثنى عشرى‌اند نزدیک به دو میلیون نفر هستند و اکثر در کوه‌هاى شمال غرب سوریه به موازات ساحل طرطوس تا انطاکیه پراکنده‌اند. علویان پست‌هاى حساس در سوریه را بر عهده داشته و گفته مى‌شود حافظ اسد نیز خود یک علوى است.

شیعه امامیه یا اثنى عشریه بین دویست تا سیصد هزار نفر هستند. آنان در غرب «بابتوما» در دمشق و قریه داریا زندگى مى‌کنند و اکنون نیز روستای راویه و اطراف مرقد مطهر حضرت زینب سلام الله علیها محل سکونت بیشتر آنان شده است.

ارتباطات در سوریه

دو میلیون و 903 هزار خط تلفن ثابت در سوریه وجود دارد و 4 میلیون و 675 هزار خط تلفن همراه.

نخستین رادیوی خصوصی این کشور با نام المدینه اف.ام در ماه مارس سال 2005 کار خود را آغاز کرد. مهم‌ترین روزنامه‌های این کشور البعث، الثوره و تشرین هستند.

119 میزبان اینترنتی در این کشور فعال است و 5/1 میلیون کاربر اینترنتی در این کشور وجود دارد.

سوریه در یک نگاه

مساحت 185،170 کیلومتر مربع
جمعیت 19،314،747 نفر
پایتخت دمشق
واحد پول لیره سوری
دامنه اینترنتی sy.
پیش‌شماره 963+داغ کن - کلوب دات کام
نظرات()